ORION
Tábornický oddíl v Hlučíně

Login:
Heslo:

Kronika tábornického oddílu Orion
420. Trojanovice 22.-24.11.2013
Opět v Beskydech, tentokrát v Trojanovicích hned pod lanovkou na Pustevny a vedle lanového parku Tarzanie. Lanové překážky jsme ochutnali jen maličko během ranního rozcvičovacího výběhu (a slíbili jsme si, že příště si na ně vyhradíme víc času a užijeme si je pořádně), zato lanovkou jsme se v mlze svezli až nahoru, prohlédli jsme si téměř liduprázdné Pustevny a zahráli topografickou (mapovací) hru s pokladem pro vítěze, během níž si někteří dokonce stačili nakoupit suvenýry. Poobědvali jsme o nějaký ten kilometr dál pod dohledem mocného Radegasta a pak tajuplným, zamlženým lesem pořád dolů až do chaty. Po odpočinku a večeři turnaj ve společenských hrách. Jenom škoda, že některým hochům, kupodivu i těm, kteří s námi jeli už poněkolikáté, tentokrát jaksi uniklo, že smyslem výpravy není utrhnout se z rodičovského dohledu a bez zábran se vyřádit. Kvůli tomu se v neděli dopoledne balení a úklid chalupy tak protáhly, že už nezbyl žádný čas na hry, ačkoli se jich mnozí dožadovali. Doufejme, že se hoši poučili a příště to bude lepší.
Datum: 2013-12-17 · Klara
419. Chlum u Valšova 26.-30.10.2013
Při letošní velké oddílové výpravě o podzimních prázdninách jsme dali druhou šanci Chlumu u Valšova. Zatímco loni nás tam přesně ve stejné době zasypal sníh, letos jsme si užívali poslední pozdravy babího léta. Program prvních dnů byl ve znamení orientačních běhů, k nimž okolní přehledné lesy s množstvím cest přímo vybízely – většinu osazenstva tentokrát tvořila Vlčata a nováčci, takže bylo třeba volit jednodušší terén. Mezitím děti stačily nasbírat panu hajnému pytel bukvic pro zvířátka na zimu a také spoustu krásných hřibů do kuchyně. Další dny pak patřily bojovým hrám (munice v podobě koulí z novinového papíru je oblíbená a má nekonečné možnosti využití) a lesním soutěžím v rychlosti, síle a obratnosti. Vlčata se rozhodla, že vedoucím „oplatí“ jejich péči, a několik dnů pro ně ve volných chvilkách připravovala hned dvě stezky odvahy. Družstvo Suši, Hanka, Eskymo, Tomáš a Ondráš sice přišlo s touto myšlenkou jako první a přípravám věnovalo obdivuhodnou péči, ale provedení poněkud zkalila skutečnost, že dvě ze strašidel se potmě venku bála a odmítala strašit („dneska to nejde, rozbila se mi baterka“, „dneska to nejde, mám moc unavené nohy“, „dneska to nejde, venku je moc tma“ …). Zato Michal, Budha, Juráš a Marťas pojali svou show docela realisticky (zvlášť Budha, který se coby umrlec zahrabal, až mu čouhala jenom hlava) a asi by v lese strašili doteď, kdyby je zima nezahnala dovnitř. Nakonec si obě stezky prošli a ve zdraví přežili všichni. Jenom škoda, že nás na téhle výpravě nebylo víc.
Datum: 2013-11-12 · Klara
418. Polana (Beskydy) 11.-13.10.2013
Výprava na Polanu byla tak trochu netradiční, nejednalo se totiž vlastně o výpravu, ale o brigádu na jedné z asociačních chalup. Naším úkolem bylo připravit dřevo na zimu – a že ho bylo! Vyklidit vyschlé dřevo z kůlny, rozdělit ke kamnům, zbytek k chalupám, co už se opravdu nevešlo, to alespoň urovnat, nařezat špalky, rozštípat, poskládat do dřevníku – Lenka s Petrou a Pavlou uvnitř dřevníku chvílemi připomínaly zazděné princezny, když se na ně valily nové a nové náruče polen rychleji, než je stačily urovnávat. Čest Rangers tentokrát zachraňovali pouze Kotek s Pepou, ale zato věru poctivě – té práce, co odvedli – zkrátka praví Orioňáci. Také Vlčata přispěla svým dílem alespoň při přenášení polen, zvlášť proto, že na nich měla napsanou tajnou zprávu, kterou bylo třeba vyluštit. Časem jejich pracovní elán poněkud vyprchal, takže jsme se věnovali spíše hrám a průzkumu okolí, včetně opuštěného tajuplného srubu, který tu kdysi kdosi stavěl, ale nedostavěl. Hoši se asi inspirovali a během nedělního dopoledne si v lese vybudovali důkladný bunkr.

Kdo nám tentokrát opravdu významně pomohl, byli rodiče některých Vlčat, kteří nejenže pomohli s dopravou účastníků, ale když už tam byli, tak zůstali a přiložili ruce k dílu. Odměnou jim bylo pouze důkladné protažení těla v nádherném prostředí, za přímo luxusního počasí. Děkujeme.

Zlatým hřebem akce, alespoň pro děti, určitě byla jízda terénním UAZem, kterým nás Nerv odvozil až na místo. No, kdyby děti musely těch pár kilometrů šlapat pěšky, asi by tak nadšené nebyly:-)

Datum: 2013-10-16 · Klara
Tábor sucha 13.7.-2.8.2013
Pro letní tábor 2013 jsme opět zvolili osvědčené místo na břehu Moravice, nedaleko Slezské Harty. Většinu osazenstva tentokrát tvořily mladší děti, z toho hodně mimooddílových. Program byl proto více pohádkový, což mu nic neubralo na náročnosti pro děti i vedoucí. Na místě tábora vyrostlo svérázné městečko Holubinky, jehož podivínští obyvatelé mají řadu zvláštních, někdy poněkud komických zvyklostí a zábav. Jejich hlavní činností je, jak jinak – sběr hub. Ovšem ne ledajakých, nýbrž urostlých, nádherně vybarvených exemplářů, které se vyskytují právě jen v okolí Holubinek a nikde jinde na světě. Najít takovou houbu samozřejmě není jednoduché, nejprve je třeba splnit různé úkoly a za ně získat písmenka do tajenky s umístěním houby. Kdo dřív přijde, ten si dřív houbu odnese a může si ji přesadit do zahrádky, kterou si každá ze tří holubinkovských „rodin“ předem připravila, vyzdobila a pečlivě udržovala. Vedle etapové hry Holubinky samozřejmě probíhal běžný táborový život s hlídkami a službami – pro mnohé děti bylo jako obvykle překvapením, kolik práce je třeba k zajištění každodenního provozu, a můžeme jen doufat, že získané dovednosti budou uplatňovat i doma, aby z toho také maminky něco měly. Na žádném orionském táboře nesmí chybět táborový oheň, noční hry, vodácké aktivity (mnozí z těch menších, ale i větších zde zažili svůj „křest vodou“), lezení po skalách, návštěva místní pstruhárny a lov ryb na udici, turnaje v šachu, ping-pongu a badmintonu a letos díky počasí také hojné vodní hrátky. Mladší děti se pocvičily v samostatnosti a zjistily, že dokážou přežít i bez rodičovského servisu (tentokrát jsme neměli ani žádný předčasný odjezd, všichni vydrželi až do konce), „otcové rodin“ z řad Rangers si vyzkoušeli, jaké to je mít na starost každý svou smečku drobotiny, no a ze starších Rangers nám začínají vyrůstat nadějní instruktoři. Už cestou zpátky se děti vyptávaly, jestli příští rok bude zase tábor a zase hra. Ovšemže bude. Tak zase za rok!

A jak to dopadlo s houbami? Ty teď zdobí zahrady u rodinných domů nejen v Hlučíně, ale třeba i v Ostravě a dokonce v daleké Praze.
Datum: 2013-09-04 · Klara
416. Ujmisko (Beskydy) 21.-23.6.2013
Poslední výprava školního roku nás zavedla tak trochu mimo naše obvyklá teritoria – ale kdo by odolal, když dostane nabídku stanovat na krásné soukromé louce na samotě uprostřed Beskyd? Cesta byla dlouhá, nicméně za pomoci doprovodného vozidla jsme ji zvládli, a než na místo dorazili ti nejmenší, Rangers už měli připravené tábořiště a vše potřebné. Domácí nejenže nám poskytli svůj pozemek, ale dovolili nám užívat i koupelnu, a ještě jsme k sobotnímu obědu dostali vynikající hřibovou polévku. Aspoň částečně jsme jim oplatili tím, že jsme pomohli vyčistit kus lesa od nepořádku po kácení. V sobotním vedru jsme se došli osvěžit do tůně s malým vodopádem (viz fotky) a odpoledne se táborníci přenesli do kanadské divočiny, kde „lovili“ kožešinovou zvěř a pokoušeli se ji co nejvýhodněji zpeněžit. Bylo zajímavé sledovat, kdo je ochoten s vidinou většího „výdělku“ riskovat a pouštět se do složitějších akcí na hranici pravidel a kdo se drží při zemi a spoléhá spíše na píli a přičinlivost. Že se výprava vydařila, za to patří poděkování hlavně domácím, kteří byli ochotni nejen celý víkend snášet hlučnou dětskou smečku kolem své chalupy, ale ještě se o nás tak mile starali.
Datum: 2013-06-24 · Klara
Výprava Vlčat 7.-9.6.2013
Výprava Vlčat, tentokrát s přespáním v klubovně a s překvapením

V pátek jsme si udělali vycházku po okolí klubovny, nasbírali bezové květy na čaj a našli silnější větev na rozřezání. Pro mnohé děti bylo překvapením, že řezání pilkou dá víc práce, než čekaly, nicméně nakonec měl každý v ruce pěkný špalík. Ten se pak proměnil v miminko, které si děti mohly pojmenovat, všelijak vyzdobit a vylepšit, ale hlavně ho musely po celou dobu výpravy nosit u sebe a opatrovat. Někteří, hlavně děvčata, se tohoto úkolu ujali s velikou vervou, takže jejich miminka se zanedlouho dočkala pozoruhodných vlasových kreací z trávy, šatiček, postýlek atd.

V sobotu jsme posnídali výborné buchty od maminek našich Vlčat a poté jsme se autobusem přesunuli do Ludgeřovic, odkud nás čekala pěší trasa do Vrablovce. Zdánlivě je to kousek, ale pokud máte cestou nastražit a zase posbírat a zneškodnit bomby, rozdělat oheň, a navíc zdolat pár osmitisícovek včetně Mt.Everestu, máte plné ruce práce. Ve Vrablovci na děti čekalo překvapení v podobě projížďky na koních, a pak už jsme v dusném předbouřkovém podvečeru znaveně doťapali do klubovny. Po krátkém odpočinku Vlčatům otrnulo a šlo se hrát na schovku a ještě a ještě… dokud nepadla tma.

V neděli ráno úklid klubovny, závěrečné vyhodnocení výpravy a potom, kdo by to řek´, zase na schovku a ještě na schovku… dokud si pro děti nezačali přijíždět rodiče.

Datum: 2013-06-10 · Klara
415. oddílová výprava - sjezd Moravice 18.-19.5.2013
Co napsat o Moravici? Orioňáků i hostů se nasbíralo tolik, že jsme sestavili celou flotilu z kánoí a raftů. Mokří byli nakonec všichni, někdo víc, utopený nikdo. Pohodová akce. Jenom pes nebyl z nečekaného koupání nadšený a příště prý dá přednost výpravám po souši.
Datum: 2013-05-23 · Klara
414. oddílová výprava Jakartovice 10.-12.5.2013
V pátek se na nádraží v Hlučíně za krásného slunečného počasí sešlo pouhých pět Vlčat, tři Rangers a tři vedoucí (ostatní se asi pořádně podívali na předpověď počasí). V pohodě jsme došli na osvědčené tábořiště v Koňském dole – i ta Vlčata, která s námi byla pod stanem poprvé, si svoje batohy odnesla víceméně bez reptání, za což zaslouží pochvalu. Postavili jsme stany, nanosili dřevo na celý víkend, opekli špekáčky. Usušili první promočené boty – Honza si shodil do potoka tašku s mytím a nenapadlo ho nic lepšího, než za ní skočit tak, jak byl. Pršet začalo v noci, pokračovalo ráno a nehodlalo přestat. Vydali jsme se alespoň na vycházku po okolí, obhlédli jezírka (ke koupání tentokrát nikdo neměl chuť) a prozkoumali štoly (tam aspoň nepršelo). Děti se do tábora vrátily úplně promočené a unavené. Ohřáli jsme oběd, poslali děti zahřát se ve spacácích, sušili jim boty a oblečení a uvažovali, co dál. Předpověď byla nepříznivá, hry se v promáčeném terénu hrát nedaly, boty u ohně taky nešly pořádně usušit, když na ně zároveň pršelo, zkrátka jsme se rozhodli, že tuto výpravu jako jednu z mála v historii Orionu ukončíme předčasně. Sbalili jsme mokré věci, jak se dalo, a po deváté hodině večerní jsme byli v Hlučíně na nádraží. Ve většině rodin pak celou neděli a až do pondělka měli co sušit.
Datum: 2013-05-12 · Klara
Cyklovýprava Vlčat 8.5.2013
Využili jsme volný den a konečně jsme vyrazili na dlouho slibovanou výpravu na kolech. Díky pěknému počasí se sešlo dost dětí i dospěláků, a těch bylo zapotřebí, protože některá nedočkavá Vlčata měla snahu vyrážet co nejrychleji kupředu, aniž věděla kam. Naštěstí jsme měli připravenou hru „na příšery“, která děti donutila zpomalit a pozorně se dívat kolem sebe. Po krátkých úsecích přerušovaných různými hrami jsme po cyklostezce dojeli k rybníku Štěpán, kde jsme si dali větší přestávku na svačinu, pozorování vodního ptactva, hledání pichlavých plodů rostliny kotvice plovoucí, házení kamínků do vody a jiné zábavy. Další trasu jsme museli kvůli terénu poněkud pozměnit, ale i tak jsme našli opuštěnou pěšinu, kde se dala nachystat jízda zručnosti – kolem cesty vyrostly keře „vtipovníky“ a děti měly za úkol za jízdy posbírat co nejvíce papírků se vtipy. Po skončení hry nastalo velké vzájemné předčítání a vyměňování. Pak jsme sjeli k řece, abychom si ochladili nohy. Tam nás chytil první krátký deštík, a jelikož mračna na obzoru slibovala pokračování, vydali jsme se nejkratší cestou do Děhylova k Loděnici. Přijeli jsme tam právě včas, aby si děti stačily ještě poskákat na trampolíně, než se rozpršelo. Schovali jsme se pod střechu, dojedli svačiny, vyluštili pár kvízů, mezitím déšť přešel, zato čas pokročil a bylo třeba zavelet k návratu. Během čekání na rodiče u vchodu na Štěrkovnu si děti ještě užily jízdu v loužích, které se tam mezitím vytvořily. Soudě podle míry promočenosti, unavenosti a spokojenosti Vlčat to byla výprava úspěšná:-).
Datum: 2013-05-08 · Klara
412. oddílová výprava Holčovice 1.-3.3.2013
Osvědčené Holčovice opět nezklamaly. Mají jedinou chybu, že nejsou nafukovací, ale jelikož „dobrých lidí se hodně vejde“, nakonec jsme se nějak poskládali. Většina osazenstva stejně trávila čas v tělocvičně, kde kromě různých her probíhal badmintonový turnaj: Vlčata přes den, vedoucí a Rangers v noci. V sobotu se po dlouhé době ukázalo sluníčko a udělal se nádherný den. Vyšplhali jsme se na kopec nad Holčovicemi, kde svažitý terén přímo vybízel k soutěžím ve sjezdu na saních. Sníh, zpočátku zmrzlý, se postupem dne čím dál víc propadal, takže poslední jezdci museli zapojit nejen svaly, ale také mozek a vynalézavost, aby dostali sáně pod kopec. Rangers předvedli, že umějí hravě rozdělat oheň i na sněhu, k obědu jsme si opekli různé dobroty, co si kdo donesl, a zkrátka nepřišel ani pes Friki, který se hbitě zmocnil dvou nestřežených špekáčků. V neděli byla pro zájemce návštěva mše v místním vymrazeném kostele, dohrávání turnaje v badmintonu, a pak už jen balení a odjezd ze zasněžených Holčovic do jarního Hlučína.
Datum: 2013-03-09 · Klara
411. oddílová výprava Smilov 1.2.-3.2.2013
Výprava na Smilov se konala v době pololetních prázdnin, díky čemuž jsme mohli vyrazit už v pátek ráno. To také bylo naše štěstí. Vlčata a část Rangers vyjeli s Petrou vlakem, ale už v Opavě nabrali veliké zpoždění kvůli nehodě na trati, dloooouho čekali na další spoj, totéž v Krnově a pak ještě v Domašově. Jura jel autem s vozíkem plným batohů. Nějak překonal údajně nesjízdné, zasněžené a zledovatělé cesty v údolí Bystřice, když předtím kvůli odlehčení vysadil Myfka s Kotkem a nechal je posledních pár kilometrů dojít pěšky. Pak roztápěl kotel v chalupě a velmi se divil, kde všichni jsou – ve Smilově není mobilní signál, takže spojení nefungovalo. Nakonec první dojeli Ježci, kteří vyráželi až po poledni přes Ostravu a Olomouc, zatímco hlavní část výpravy se po mnohahodinové jízdě dotrmácela až po čtvrté hodině odpolední. Než jsme se zabydleli, začalo se pomalu smrákat, přesto jsme vyběhli ven aspoň na koulovačku a průzkum nejbližšího okolí. Přitom se opět ztratil Honza (zdá se, že ztrácení je jeho hobby), po pár minutách byl nalezen, ale Hanka zatím v chalupě prožívala veliký stres – bála se, co jí řeknou doma, až se vrátí bez bráchy. Pro urychlení jsme se pak rozhodli neroztápět kuchyňská kamna a večeři uvařit na elektrice. Výsledkem bylo několikahodinové čekání a nakonec rozvařené špagety. Druhý den už jsme raději využili kamna.

V sobotu ráno nás přivítal déšť, takže se hrály hry v chalupě. Vlčata se s vervou vrhla na šachy a snažila se ovládnout jejich záludnosti, někteří se zájmem studovali třicet let starou oddílovou kroniku z počátků existence Orionu. Po obědě přestalo pršet, mokrý sníh krásně lepil, pustili jsme se tedy do stavby věží a poté o ně svedli urputnou sněhovou bitvu. Pak jsme se ještě vydali údolím rozvodněné Bystřice „po stopách beznohého“, a byl večer. Po večeři proběhl za mohutného povzbuzování obecenstva turnaj v sedacím fotbale a teprve hodně pozdě se podařilo zahnat nejmenší Vlčata od šachů a kytary do spacáků. Ráno byli všichni po předchozím dlouhém dnu poněkud zpomalení, ale nakonec jsme se sbalili a ještě zbyl čas, aby se Vlčata vyběhala při jednoduchých hrách kolem chalupy, zatímco Rangers chystali dřevo pro ty, kteří na Smilov přijedou po nás. Zpáteční cesta tentokrát proběhla hladce, a když jsme se za tmy loučili na hlučínském nádraží, odnášeli si všichni z výpravy příjemný pocit.

Datum: 2013-02-06 · Klara